Tretman će biti sproveden ukoliko vremenske prilike budu dozvolile, a prema hidrometeorološkoj prognozi klimatski uslovi će biti povoljni za hemijski tretman komaraca.

Sektor ekologije i unapređenja životne sredine „Gradske čistoće“ danas će sprovesti mere kontrole i zaprašivanja komaraca na javnim površinama u Beogradu, saopšteno je iz tog preduzeća.

– Tretmani suzbijanja odraslih formi komaraca planiraju se prema rezultatima monitoringa i zavise od vremenskih uslova, prvenstveno temperature vazduha, brzine vetra i padavina. Ukoliko u narednom periodu bude preovladavalo sunčano vreme sa povoljnim temperaturama vazduha može se očekivati i povećanje brojnosti komaraca što će uticati i na početak suzbijanja odraslih komaraca. Za razliku od tretmana odraslih komaraca, za suzbijanje njihovih larvi nisu neophodni posebni vremenski uslovi pa se larvicidni tretman sprovodio kontinuirano od marta na teritoriji celog grada – objašnjavaju iz ovog javnog preduzeća i dodaju da je ovaj tretman sproveden na površini od 3.000 hektara i obuhvatio je priobalje reka Save i Dunava, kao naselja na teritoriji opština Palilula, Zemun i Surčin.

Akcija suzbijanja odraslih formi komaraca uređajima sa zemlje sprovodiće se u periodu od 20.30 sati, i to na lokacijama: nasip od Pančevačkog mosta ka Malom raju, Mali raj, Azilantski centar, nasip od Bloka 45 ka Ostružničkom mostu, Surčinsko polje, nasip Progar, nasip Nautičko selo, nasip Jakovo. Naknadno ćemo objaviti za teritoriju opštine Zemun, za svako naselje, kada će biti tretiranje.

Tretman će biti sproveden ukoliko vremenske prilike budu dozvolile, a prema hidrometeorološkoj prognozi klimatski uslovi će biti povoljni za hemijski tretman komaraca.

Kako se navodi, biće korišćen preparat registrovan od strane Ministarstva za zaštitu životne sredine, koji je upisan u Privremenu listu biocidnih proizvoda.

Iz „Gradske čistoće“ apeluju na građane da omoguće nesmetan rad njihovim ekipama, kao i na pčelare da preduzmu potrebne mere kako bi zaštitili pčele tokom sprovođenja tretmana.

Sugrađani svakog radnog dana od 07:00 do 15:00 časova mogu da prijave lokacije na kojima primete povećano prisustvo komaraca pozivom na besplatan broj telefona 0800–000807 ili putem elektronske pošte na adresu ekologija@gradskacistoca.rs

Upotrebom termalnih fogera olakšava se pristup glavnim žarištima i staništima komaraca, a velike količine magle koje dugo ostaju u vazduhu i iznad vodenih površina i obalskog rastinja u produženom kontaktu sa komarcima omogućavaju njihovo efikasnije suzbijanje.

Apel pčelarima da tokom akcija suzbijanja komaraca pčele ne puštaju na ispašu, već ih zatvore u košnice.

Šta svako od nas može da preduzme

Sugrađani mogu sprečiti razmnožavanje komaraca tako što će redovno čistiti oluke, ukloniti automobilske gume, kante, prazniti podloške saksija kako se u njima ne bi zadržavala voda. Takođe, veoma je bitno redovno pražnjenje septičkih jama i postavljanje mrežica na njihove oduške. Preporučuje se postavljanje zaštitne mreže protiv komaraca na prozorima, a tokom boravka u prirodi upotreba repelenata i izbegavanje perioda najveće aktivnosti komaraca.

Izvor: SrbijaDanas, Blic, Batajnica.com, Foto: jcomp
Prethodni tekstTarnsfuziomobil prvi put u Novim Banovcima u nedelju
Sledeći tekstZbog čega sve Zemunci vole Zemun