1. večiti derbi je fudbalska utakmica odigrana na stadionu Centralni dom Jugoslovenske Armije u Beogradu 5. januara 1947. godine, između Partizana i Crvene zvezde.

Ova utakmica je odigrana u okviru trinaestog kola Prve savezne lige u sezoni 1946/47. Ovo je bio prvi zvanični susret ova dva rivala. Oni su pre toga odigrali i jednu prijateljsku utakmicu, 21. aprila 1946. u kojoj je Partizan slavio pobedu od 2:0.

Pre ove utakmice Partizan je zauzimao prvo mesto na tabeli sa 20 osvojenih bodova iz 10 odigranih utakmica (pobeda je tada donosila 2, a nerešen rezultat jedan bod). Na drugom i trećem mestu su se nalazili zagrebački Dinamo i splitski Hajduk, koji su sakupili po 18 bodova iz 12 susreta. Crvene zvezde je u tom trenutku bila četvrta sa 14 bodova, i koja je kao i Partizan imala dve utakmice manje.

Tog dana u Beogradu je bila nezapamćena hladnoća. Čitavog dana je padao sneg, a i košava je neprkidno duvala. Temperatura vazduha se spustila na minus 19 stepeni. I pored toga, na stadionu se okupilo oko 4 000 navijača.

Partizan je u ovaj meč ušao kao favorit, ali je Crvene zvezde sjajno otvorila meč. Već u 25. minutu imala je prednost od dva gola. Dvostruki strelac je bio Jezerkić, koji je prvo u 12. minutu sjajno zahvatio nabačenu loptu i doneo prednost svojoj ekipi. U 25. minutu je šutirao sa ivice šesnesterca i ponovo savladao golmana Glazera.

Jezerkić je tako nastavio i u drugom poluvremenu. U 54. minutu Glazer je kratko odbio loptu posle šuta Šećerova, a odbijenu loptu u mrežu je poslao Jezerkić koji se našao na pravom mestu i tako postigao het trik. Partizan je smanjio na 3:1 u 72. minutu kada je Đajić postigao autogol. Za to se iskupio 13 minuta pre kraja golom, kojim je ponovo doneo Crvenoj zvezdi prednost od tri gola razlike. Do kraja meča Partizan koji nije imao šta da izgubi krenuo je u ofanzivu. Uspeli su da smanje prednost u 82. minutu autogolom Kašanina, a zatim i da golom Bobeka u 85. minutu za 4:3, završnicu učine neizvesnom. Poslednjih nekoliko minuta se igralo samo pred golom Crvene zvezde, koja je uspela da se odbrani, najviše zahvaljujući golmanu Lovriću, koji je dva puta odlično intervenisao. Na taj način je Crvena zvezda stigla do prve pobede u međusobnim susretima.

U tom prvom derbiju postignut je prvi het trik, koji je bio delo Jovana Jezerkića. Takođe je postignut i prvi autogol, što je učinio Predrag Đajić, a zabeležen je i prvi crveni karton koji je sudija pokazao Ljubiši Spajiću.

Te sezone je Partizan osvojio titulu, uz samo jedan pretrpljeni poraz i to baš na ovom meču, a Crvena zvezda je prvenstvo završila kao trećeplasirana.