U Srbiji živi 1.904.314 porodica, od kojih 1.311.712 čine porodice sa decom, govore upravo objavljeni rezultati popisa stanovništva, koji svedoče da je najzastupljeniji oblik porodice u našoj zemlji – bračni par sa decom.
Da je Srbija postala zemlja jedinaca veoma slikovito govori i podatak da čak 54 odsto porodica u našoj zemlji gaji samo jedno dete, svega 36 odsto porodica gaji dvoje dece, oko osam odsto roditelja gaji troje dece, dok je udeo porodica sa četvoro i više dece manji od dva procenta. Stručnjaci Republičkog zavoda za statistiku ističu da se najveći broj dece i dalje rađa u braku, a brojke svedoče da u našoj zemlji živi 825.428 bračnih parova sa decom i svega 76.238 vanbračnih parova sa decom. Zabrinjava, međutim, podatak da u Srbiji čak 320.057 majki samostalno podiže decu, a teret samohranog roditeljstva nosi i 89.989 očeva.
Bračni status očigledno ima uticaj na broj dece u porodici – kod porodica koje čine bračni par sa decom ne postoje značajne razlike u broju zajednica sa jednim (45 odsto), odnosno dva deteta (43 odsto), dok se vanbračne porodice češće opredeljuju samo za jedno nego za dvoje ili više dece. Udeo porodica sa troje i više dece najniži je kod porodica koje čine „majka s decom” i „otac s decom” i iznosi oko 4,5 odsto. U našoj nacionalnoj statističkoj ustanovi objašnjavaju da je porodica zajednica koja se sastoji samo od bračnog ili vanbračnog para, to jest od roditelja (oba ili jednog) i njihove dece. Detetom se smatra osoba koja, bez obzira na starost i na bračni status, živi u domaćinstvu s jednim ili oba roditelja, i koje u tom domaćinstvu nema svog (van)bračnog partnera ili svoje dete.
Kako ističe Ljiljana Đorđević iz Republičkog zavoda za statistiku, rezultati popisa stanovništva koji je u Srbiji sproveden od 1. do 31. oktobra prošle godine govore da se smanjuje broj porodica, a ovo smanjenje posledica je opšteg pada broja stanovništva i porasta samačkih domaćinstava. Ona podseća da je svako treće domaćinstvo u našoj zemlji danas samačko, a između dva popisa stanovništva broj samačkih domaćinstava porastao je za 218.478 osoba. Sagovornica skreće pažnju i na činjenicu da raste broj očeva i majki koji sami žive sa decom – u odnosu na prethodni popis stanovništva, broj majki sa decom povećan je za 28.000, dok je broj očeva koji žive sami sa decom veći za 13.554. Zanimljivost u vezi s Beogradom glasi da čak dvadeset odsto porodica u prestonici čine zajednice „majka sa detetom”.
„U Beogradu živi manje bračnih parova bez dece u odnosu na republički prosek”, ističe Ljiljana Đorđević.
Za psihologa Maju Antončić ovi rezultati ne predstavljaju veliko iznenađenje, jer su rezultati prošlogodišnjeg popisa stanovništva takođe pokazali da trećina porodica u našoj zemlji nema dete, a brakorazvodna statistika već godinama svedoči da svaki četvrti par u našoj zemlji stavi tačku na svoj brak.
„Samohrano majčinstvo i dalje je ženskog ’pola’ pa se zato ne treba čuditi činjenici da više od 300.000 majki u našoj zemlji živi samo sa detetom, u poređenju sa svega 90.000 očeva. Iako se najveći broj dece u Srbiji rađa u braku, rezultati popisa govore da raste broj vanbračnih partnera koji se odlučuju na stvaranje porodice, što je svakako dokaz teze da vetrovi emancipacije duvaju i ovim prostorima”, zaključuje sagovornica.