Dom je mesto gde tražimo udobnost, sigurnost i mir. Ipak, da bismo došli do sigurnog i zaštićenog životnog prostora, moramo da razmotrimo određene mere zaštite od potencijalnih rizika poput krađa, nesreća i prirodnih nepogoda. Održavanje sigurnosti vašeg doma ne odnosi se samo na postavljanje sistema za nadzor ili alarm, već i na sveobuhvatan pristup bezbednosti. Tako što ćete razumeti glavne rizike i primeniti nekoliko osnovnih mera stvorićete sigurno okruženje koje štiti i vaše voljene i vaše dragocenosti. Ako ne znate kako da to uradite u praksi, evo nekoliko predloga kako da učinite svoj dom sigurnijim mestom nego što je sada.
Fokusirajte se na vrata i prozora
Vrata i prozori su najčešće ulazne tačke za provalnike, zbog čega je važno da upravo ove tačke budu zaštićene. Počnite sa novim bravama na svim spoljašnjim vratima, naročito ako pronađete modele koji su otporniji na nasilno otvaranje od standardnih brava. Ojačajte okvire vrata i koristite pametne brave jer ćete na taj način dodati novi nivo sigurnosti i omogućiti daljinsku kontrolu pristupa. Takođe, vaši prozori bi trebalo da budu opremljeni čvrstim bravama i posebnim slojem koji može da spreči razbijanje stakla ako neko pokuša da uđe na nasilan način. Ove male investicije i trikovi mogu da značajno poboljšaju sigurnost vašeg doma i da smanje šanse za neočekivani ulazak provalnika.
Uložite u sveobuhvatni sistem sigurnosti doma
Sistem sigurnosti doma jedan je od najefikasnijih načina za odvraćanje provalnika, ali i prilika da reagujete na hitne situacije u najkraćem mogućem roku. Ovi moderni sistemi ne svode se samo na alarme, već oni uključuju i druge funkcije kao što su video nadzor, detekcija pokreta i daljinski nadzor. Prilikom odabira sistema sigurnosti, razmislite o ideji da povežete ovaj sistem sa svojim telefonom, jer ćete tako moći da pratite situaciju u svom domu čak i kada niste kod kuće. Pored toga, mnogi sistemi sigurnosti nude opcije poput pametnih zvona koja vam omogućavaju da vidite i komunicirate sa bilo kim ko dođe do vaših vrata. Istraživanja pokazuju da su kuće sa sistemima sigurnosti značajno manje podložne napadima kriminalaca, a to čini ovu investiciju veoma isplativom naročito zbog osećaja mira koji donosi.
Obezbedite dragocenosti i važna dokumenta
Držanje dragocenosti na sigurnom mestu je važan aspekt sigurnosti doma. Uložite u otporne sefove za dokumente i dragocene predmete poput nakita i elektronskih uređaja. Sef koji je skriven može da zbuni lopove koji pokušavaju brzu pljačku i odvrati ih od krađe. Pored toga, razmislite da uložite u sveobuhvatno osiguranje imovine jer ćete tako spasiti sve svoje dragocenosti i vaš dom kao celinu. Osiguranje je uvek dobar način da se osećate bezbedno i da zaštite sve što ste stvarali tokom celog života.
Unapredite spoljašnje osvetljenje
Spoljašnje osvetljenje često je zanemarena komponenta sigurnosti doma. Dobro osvetljeni spoljni delovi vašeg doma, posebno oko vrata, staza i prozora, mogu da odvrate potencijalne provalnike tako što će povećati vidljivost i osvetleti mračna mesta gde lopovi mogu da se sakriju. Razmislite o postavljanju svetala koja se aktiviraju pokretom jer ova svetla ne samo da poboljšavaju sigurnost, već i štede energiju pošto se pale samo kada su u upotrebi. Pored toga, pametni sistemi osvetljenja omogućavaju vam daljinsko upravljanje spoljnim svetlima, pomažući vam da stvorite iluziju da je neko kod kuće čak i kada to nije slučaj. Svetla koja su dobro osmišljena i koja se napajaju solarnom energijom mogu da učine vaš dom sigurnijim i prijatnijim bez velikih ulaganja i troškova.
Zaštitite se od požara
Pored zaštite od provalnika, obezbeđivanje vašeg doma podrazumeva pripremu za nesreće poput požara. Iako deluje da je to nemoguće uraditi, postoji nekoliko načina da postanete sigurniji nego ikada pre, naročito ako uložite u osiguranje koje je, iako jako važno, nedovoljno rasprostranjeno kod nas. Prvo, postavite detektore za dim na nekoliko mesta u domu, po mogućstvu u svakoj spavaćoj sobi, ali i u kuhinji, kupatilu, dnevnoj sobi i hodniku. Aparati za gašenje požara su još jedan bitan alat, te nabavite makar jedan koji možete da držite u kuhinji, posebno ako često kuvate, ili pak na nekom vidnom mestu za koje će svi vaši ukućani znati. Naučite da rukujete ovim aparatom i ne brinite – čak i da se nešto desi, moći ćete da sanirate manji požar i sačekate dolazak vatrogasne jedinice.
Da biste stvorili sigurno i bezbedno životno okruženje, morate da budete pažljivi, marljivi i spremni da uložite trud, vreme i novac u određene promene i preventivne mere. Bezbednost doma nije nešto jednokratno, već je to obaveza kojoj morate da budete posvećeni svakoga dana. Redovnim procenjivanjem potencijalnih rizika možete da stvorite sigurno životno okruženje u kojem ćete se vi i vaša porodica osećati prijatno, a upravo to je nešto što nam je svima važno!
Autor: Velibor Živkov