Svako moje putovanje na ostrvo Brač je više od običnog puta . To je povratak mestu koje me ispunjava mirom, srećom i onim posebnim osećajem pripadnosti.
Dok zatvaram vrata stana u Beogradu i krećem na put, već osećam miris borovine i mora, čujem zvuk talasa koji udaraju o stene.
Moj kutak raja
Sutivan
Moj kutak raja je Sutivan, malo mesto na Braču koje ima sve što volim. Poseduje šarm kamenih ulica, miris sveže ribe s pijace, porodičnu toplinu, prijatelje i osećaj da vreme ovde teče sporije, lepše. Sutivan za mene nije ostrvo kao svako drugo, već deo mene. Svaki kamen njegovih kuća, svaka uvala, svaki letnji dan proveden ovde nosi svoju priču. Kroz ove tekstove pokušaću da prenesem deo te magije , informacije o tome kako stići tamo, šta videti, gde pronaći one skrivene kutke mira i uživanja. Ako volite more, miris lavande u vazduhu i osećaj slobode, možda ćete, kao i ja, u jednom trenutku shvatiti da se na Brač ne dolazi samo kao turista već kao neko ko se uvek iznova vraća svom delu raja.
Kako stići do Brača?
Nekada je postojala železnička linija koja je povezivala Beograd i Split. Putovanje vozom trajalo je celu noć, pružajući putnicima priliku za druženje, sklapanje novih prijateljstava i uživanje u jedinstvenom iskustvu noćne vožnje kroz predele bivše Jugoslavije. Nažalost, ova linija više nije u funkciji, ali sećanja nas malo starijih na ta putovanja ostaju urezana u srcima svima koji su imali priliku da ih dožive.
Beograd–Split avionom
Najbrži način da stignete do Brača je letom iz Beograda do Splita. Air Serbia nudi direktne letove na ovoj relaciji, sa cenom od oko 200e za povratnu kartu. Let traje približno 1 sat i 20 minuta, što ga čini izuzetno pogodnim za putnike koji žele da brzo stignu na odredište. Po dolasku na aerodrom u Kaštele i transferu u Split, potrebno je da se prebacite trajektom do Supetra na Braču, što dodatno doprinosi uzbuđenju putovanja. Oko 50 minuta vožnje gde birate da li želite da budete na otvorenom ili u klimatizovanom prostoru. Lično uvek biram vetar u kosi i galebove koji su uvek verni pretioci brodova… Cene za trajekt možete pronaći na sledećem linku: www.jadrolinija.hr
Autobusom ili minibusom
Do Splita uvek možete stići autobusom ili minibusom. Takvih polazaka na internetu možete pronaći dosta i povratne karte idu od 100e–140e. U zavisnosti od toga šta izaberete, putovanje će trajati 8–10 sati, uglavnom noćna vožnja.
Automobilom ima više opcija
Ukoliko se odlučite na putovanje automobilom i tu imate nekoliko varijanti. Najkomfornija je autoputem Beograd–Zagreb–Split. Ta deonica ima nešto manje od 800 km i stiže se za nekih 7,5 sati ukoliko nema velikog zadržavanja na graničnom prelazu. Ovim putem morate računati na putarine od 40-tak evra u jednom smeru. Druga varijanta je put preko Bosne i Hercegovine. Preći ćete oko 550 km, ali put neće biti ispod 10 sati. Ukoliko ne žurite, volite prirodu, možda da stanete na neki ručak ili predah – ovo je dobra opcija. Svakako ćete izbeći putarine i manje ćete potrošiti benzina.

Sever i jug – dve strane Brača
Gde na godišnji odmor? www.sutivan.hr – Treće po veličini ostrvo na Jadranu, Brač vam pruža mnogo mogućnosti. Ostrvo Brač nosi u sebi dva lica – severnu i južnu stranu, koje pružaju potpuno različita iskustva.
Severna strana – Sutivan i mirna mesta
Severna strana, okrenuta prema Splitu, pitomija je, mirnija i pogodna za porodični odmor. Tu su mala mesta poput Milne, Sutivana, Postira i Pučišća, gde život teče sporije, ljudi su opušteni, a večeri mirišu na borovinu i domaće specijalitete. Uvalice skrivene među stenama i šumom pružaju tišinu i osećaj da si daleko od užurbanog sveta. Idealno za one koji žele da se odmore dušom i telom.
Južna strana – Bol i energija
Nasuprot tome, južna strana ostrva je divlja, dramatična i otvorena ka pučini. Ovde dominiraju stene, vetrovi i široki vidici. Tu se nalazi Bol, najpoznatije mesto na Braču, koje privlači mlade i ljubitelje aktivnog odmora. Dan je ispunjen sportovima na vodi, a noć donosi energičan provod uz barove i klubove koji rade do kasno. Bol je idealan ako želiš spoj prirodnih lepota, kristalno čistog mora i noćnog života.
Kada je najbolje posetiti Brač?
Brač je najposećeniji tokom jula i avgusta, kada je ostrvo u punom sjaju, s prelepim plažama i prozirnim morem. Međutim, poslednjih godina turistička sezona se produžila, pa su maj, jun, septembar i oktobar postali popularni meseci, naročito među onima koji traže mirniji odmor. Italijanski turisti dolaze u ovim mesecima, uživajući u tišini, prirodi i lokalnoj kulturi. Brač je takođe idealno odredište za ljubitelje biciklizma, sa poznatim biciklističkim stazama koje omogućavaju istraživanje ostrva.
Vladimir Nazor i voda bez izvora
Brač je ostrvo bez i jednog izvora pijaće vode. Vladimir Nazor, poznati hrvatski pesnik, rođen je na Braču u mestu Bobovišće. Vekovima je život u surovim uslovima bez vode bio veoma težak za Bračane. U svojim pesmama opisivao je lepote prirode, kamena, borovine, ali i suše i borbe čoveka za opstanak. U svojoj pripoveci „Voda“, Nazor je napisao:
„Već više od tri mjeseca nije pala kiša u Velom selu na otoku Braču. Dani su dugi i sunčani, a sunčeva svjetlost i toplina otežavaju disanje i stvaraju osjećaj unutrašnje žege.“

Spomenik Vladimiru Nazoru nalazi se u njegovom rodnom Bobovišću. Danas ostrvo nema problema sa vodom. Postoji odličan vodovod iz Splita, voda je sa izvora reke Cetine. Odličnog je kvaliteta i apsolutno je za piće.
Foto: enavtika.si