Svetski dan svesti o autizmu, koji se obeležava 2. aprila, poziva na globalnu pažnju i razumevanje prema osobama sa autizmom.

Pokrenut je u Kataru i podržan od Ujedinjenih nacija kako bi se podigla svest o izazovima sa kojima se suočavaju ljudi sa autizmom i promovisala inkluzija u društvu.

Šta je autizam?

Autizam, poremećaj autističnog spektra, utiče na socijalne veštine, komunikaciju i ponašanje. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, jedno od 160 dece ima neki oblik autizma. Osobe sa autizmom često nailaze na prepreke i stigmatisaciju, što utiče na njihov svakodnevni život i mogućnosti za inkluziju.

Promena fokusa: od svesti ka prihvatanju

Ranije se fokus bio na podizanju svesti o autizmu, dok sada raste potreba za prihvatanjem neurodiverziteteta. Neurodiverzitetski pokret poziva na razumevanje i slavlje razlika u ljudskom mozgu. Stvaranje društva koje prihvata razlike može unaprediti život osoba sa autizmom i omogućiti im ravnopravno učešće.

Rana intervencija je ključ

Rana intervencija i podrška ključni su za uspešan razvoj osoba sa autizmom. Terapije koje prilagođavaju potrebe deteta donose dugoročne koristi. Studije pokazuju da uzimanje folne kiseline tokom trudnoće i izbegavanje infekcija može smanjiti rizik od autizma. Takođe, mit o vezi između vakcina i autizma je naučno demantovan.

Kako možemo doprineti boljoj inkluziji?

Iako se ulažu napori, društvo još uvek treba da učini više kako bi osobe sa autizmom bile potpuno prihvaćene. Svetski dan autizma podseća nas na ove izazove i postavlja pitanje kada ćemo kao društvo biti spremni za punu inkluziju neurodiverznih osoba.

Poziv na akciju

Kako vi doprinosite boljoj inkluziji i razumevanju osoba sa autizmom u vašoj zajednici? Podelite svoja iskustva, ideje i savete. Vaš glas može pomoći da svet postane inkluzivniji za sve.

Foto: Freepik

Prethodni tekstKoji slatkiši loše utiču na zdravlje creva – tvrde nutricionisti
Sledeći tekstSvetski dan dečijih knjiga: Zašto je čitanje ključno za razvoj dece?