Starački domovi su vrsta kolektivnog smeštaja za starija lica i svaki novi član prolazi period navikavanja koji se događa brže ili sporije.
Važno je prepoznati koje su teškoće u pitanju i na pravi način se suočiti sa njima. Neke su čisto emocionalna i psihička opterećenja, ali neka su i deo objektivnih opterećenja koja se uz dobru organizaciju mogu i prevazići.
Individualan je odgovor na pitanje da li je teško priviknuti se na kolektivan smeštaj, a odgovor zavisi kako od zahteva pojedinca koji se useljava, tako i od ponude u domu koja postoji. Najbolje je kada se pronađe kompromis pa i dom ima ono najpotrebnije, ali i insistira se samo na nekim najvažnijim stavkama koje moraju biti ispunjene.
Na taj način se može doprineti boljem i kvalitetnijem životu, a znatno kraćem periodu prilagođavanja na sve promene.
Kako teče privikavanje na život u domu?
Najteži je period neposredno pre preseljenja i prvi dani u domu za stare. Jednostavno, oseća se nostalgija, tuga i druge pomešane emocije. To je normalan i prirodan proces koji bi trebao da traje što kraće, ali mora da postoji sasvim je sigurno.
Prvi razlog za to je činjenica da se ljudi treće dobi teško prilagođavaju na nešto novo. Iza njih je 50, 60 godina aktivnog života i doma u kojem su navikli da žive, a sada se to sve menja, njima deluje kao apsolutni kraj što naravno nije tačno.
Pored toga, realno je da postoje poteškoće zbog preseljenja u manji prostor kojim se raspolaže jer su to sada zajedničke sobe i prostori za zajedničko druženje. To su i objektivni razlozi zašto je teško naviknuti se pa je i zato potrebno vreme da se svoj dom zameni za starački dom i uslove koji nudi.
Na koji način olakšati prelazak u dom?
Pored svega, na prvom mestu dom mora da ispuni neke uslove da bi bio odgovarajući za što lakše zadovoljenje potreba, ali i sami sebi možete pomoći tako da se period preseljenja što manje oseti.
Razgovarajte sa porodicom i prijateljima oko osećaja koje imate, briga i strahova. Sam razgovor je lekovit i pomoći će da nešto od strahova i briga umanji.
Takođe, dobar plan i raspored bi dosta mogao da pomogne i možete ga napraviti sami sebi, najpre kroz raspored aktivnosti za svaki dan u domu, a porodica vam može pomoći sa njihovim planom poseta, dok pozive možete imati kada god poželite.
Uvek je dobro konsultovati i stručna lica koja će prepoznati znake anksioznosti i depresije pa će se i o mentalnom zdravlju vodi pravilna briga. Samo celovitim pristupom i razumevanjem problema će period prilagođavanja lakše proći.
Koji su to uslovi koje starački domovi moraju da ispune za lakše prilagođavanje?
Pre nego što se preselite u smeštaj, morate imati priliku da odaberete najbolju varijantu, a da bi to uradili morate da imate plan i šta bi želeli da smeštaj ima pa da tek onda odaberete najbolji.
Kakva vam podrška treba?
Starački domovi pružaju neke osnovne vidove podrške, medicinsku, socijalnu, fizičku, ali se dosta toga razlikuje i zato je najbolje tražiti dom koji ima kompletniju uslugu.
Jedan od njih može biti konkretnija pomoć i podrška oko kretanja, terapija i kontrola bolesti koje su retke ili zahtevaju poseban oprez.
Lokacija i uređenje doma
Nekima je vrlo važna lokacija doma, prevashodno da to bude što bliže porodici zbog poseta, a svima je važno kako je unutrašnjost doma za stare organizovana.
Sve ispratite jer će to biti vaš novi dom godinama u budućnosti pa ne trebaju detalji da vas ometaju u odabiru.
Proverite spratnost, da li postoji lift, koliko je osoba u sobi, kako je uređen dom i kako je uređen spoljašnji prostor, šta se događa sa licima koji su slabo pokretna, kakve su sobe za njih pripremljene…
Sve to daje jasnu sliku opštih uslova koji starački domovi ispunjavaju i šta je to što želite za sebe.
Cena smeštaja
Poslednja, ali jednako važna stavka je da starački domovi odgovaraju i cenovno, tj. da se mesečno mogu platiti. I tu ima veliki raspon cena pa je potrebno i tu imati ograničenje i raspon koji se uklapa.
Svi ovi koraci bi mogli da pomognu da se svako lice što brže i adekvatnije da se uklopi u novu sredinu i zahteve. Iako će imati dosta poteškoća, lakše će proći ako se započne sa planom za odabir doma, prepoznavanjem teškoća i postepenim prilagođavanjem.
Nekome su potrebni dani, nekome sedmice, a nekome meseci, ali većina prihvati da starački domovi imaju zaista najbolju negu i pomoć koja im je potrebna.
Foto: Freepik