Božićno žito, poznato i kao Božićna pšenica, simbolizuje radost i novi početak, a posebno se ističe u tradiciji proslavljanja Božića.

Ovaj običaj je duboko ukorenjen u verovanju da žito koje izraste do Božića donosi blagostanje i sreću u narednoj godini. U ovom tekstu ćemo vam detaljno objasniti kada i kako da posadite Božićno žito, kako biste ispoštovali sve tradicije i uživali u procesu.

Kada posaditi Božićno žito?

Božićna pšenica se tradicionalno sadi na praznik Svetog Nikole, 19. decembra, ili na praznik Svete velikomučenice Varvare, 17. decembra. Ako ste katolik, možete je posaditi 13. decembra, na dan Svete Lucije. Preporučuje se da se žito posadi između 17. i 19. decembra kako bi do Božića izraslo u bujno i zeleno.

Prema starom verovanju, što je žito bujnije i zelenije, to će i usevi tokom godine biti bolji. Stoga je važno posvetiti pažnju kako i kada sadite ovo simbolično žito.

Kako posaditi Božićnu pšenicu?

Za sadnju Božićne pšenice potrebni su vam sledeći materijali:

  • Šaka pšenice: možete je kupiti na pijaci ili u prodavnici.
  • Saksija ili druga plitka posuda: idealno je da bude prostrana, ali ne previše duboka.
  • Zemlja: kvalitetna zemlja za cveće ili slična mešavina.

Priprema pšenice

Pre nego što počnete sa sadnjom, preporučuje se da pšenicu natopite u vodi dan ili dva kako bi zrna isklila. Namočite je tako da zrna budu samo malo prekrivena vodom, ili ih zamotajte u mokru krpu i ostavite da nabubre.

Sadnja

  1. Pripremite saksiju: Na dno posude stavite sloj zemlje. Potom poređajte natopljena zrna pšenice, vodeći računa da ih ne stavljate previše gusto—jedan red je dovoljan.
  2. Prekrijte zemljom: Lagano prekrijte zrna sa još malo zemlje i redovno ih prskajte vodom sobne temperature, kako bi ostala vlažna.
  3. Alternativa bez zemlje: Možete staviti zrna direktno na dno posude, ostavljajući malo prostora do ivice, jer će se pšenica raširiti prilikom nicanja.

Održavanje

Pšenicu zalivajte umereno—idealno je da prskate jednom do dva puta dnevno, koristeći bocu sa raspršivačem. Izbegavajte da se voda zadržava na dnu posude. Takođe, možete ostaviti prostor u sredini za sveću, koja se stavlja na Badnji dan.

Da biste stvorili optimalne uslove za nicanje, preporučuje se da pšenicu prekrijete pamučnom tkaninom natopljenom vodom. Kada se pojave prvi klice, tkaninu sklonite.

Idealni uslovi za rast

Pšenica ne voli visoke temperature, stoga je najbolje da se drži na sobnoj ili nešto nižoj temperaturi. Ako ste zakasnili sa sadnjom, postavite je na toplije i dobro osvetljeno mesto da brže izraste.

Pre nego što postavite Božićno žito na sto, možete ga ošišati makazama kako bi bilo ravno i lepo izgledalo. Ošišano žito možete koristiti za salatu ili kao dekoraciju, jer je izuzetno zdravo.

Završni dodaci

Na Badnji dan, stavite sveću u sredinu žita. Po želji, možete vezati pšenicu crvenom trakom ili napraviti mašnu. Ovaj dodatak ne samo da će učiniti vašu dekoraciju lepšom, već će simbolizovati i obilje i sreću.

Zaključak

Sadnja Božićnog žita je ne samo tradicija, već i lep način da obogatite prazničnu atmosferu u svom domu. Uživajte u ovom procesu, poštujte običaje i radujte se plodovima svog rada. S bujnim i zdravim Božićnim žitom, ulazak u prazničnu sezonu biće još lepši!

Foto: Envato

Prethodni tekstOdakle ljudima ideja da se ljube i od kada datira prvi poljubac?
Sledeći tekstDebitne i kreditne kartice: Razlike između kartica koje trebate znati