Termostati su jedna od najvažnijih komponenti svakog sistema grejanja i hlađenja. Razlog za to leži u činjenici da prenose uputstva za rad opreme za grejanje i klimatizaciju kako bi se postigla željena temperatura u prostoru. To znači da omogućavaju preciznu kontrolu temperature, poboljšavaju energetsku efikasnost i pružaju veću udobnost.

Iako spadaju u moderne uređaje imaju dugu istoriju. Zapravo, ideja o regulaciji temperature pojavila se još u 17. veku. Koncept je osmislio holandski pronalazač Cornelius Drebbel. 

Prvi mehanički termostat za regulaciju temperature u industrijskim procesima razvio je škotski naučnik Andrew Ure 1830. godine. Pet decenija kasnije Warren S. Johnson, američki inženjer, patentirao je prvi funkcionalni električni termostat za kontrolu temperature u zgradama. Ovaj izum je postavio temelje za moderne sisteme grejanja i hlađenja.

Značajan korak u razvoju termostata dogodio se 80-ih godina kada su se pojavili digitalni modeli. Oni su obezbedili precizniju kontrolu temperature i lakše programiranje. Dok su početkom 21. veka nastali pametni termostati. Zahvaljujući opciji povezivanja na internet doneli su mogućnost daljinskog upravljanja i integraciju s pametnim kućnim sistemima.

Kako rade termostati?

Termostati rade na jednostavnom principu detekcije spoljašnje temperature. Naime, korisnik postavlja željenu temperaturu. Ova vrednost se čuva u memoriji termostata. Dok ugrađeni senzor u uređaju meri trenutnu temperaturu vazduha ili površine. 

Termostat poredi trenutnu temperaturu sa zadatom. Na osnovu tog poređenja šalje električni signal sistemu grejanja, hlađenja ili ventilacije, aktivirajući ili deaktivirajući ga.

Na primer, termostat u grejnoj sezoni je podešen na 22°C, ali je trenutna temperatura u sobi pala na 20°C. To pokreće termostat da aktivira sistem grejanja. Kada temperatura dostigne 22°C, termostat šalje signal za isključivanje sistema. Ova automatizacija smanjuje potrošnju energije i povećava udobnost u prostoru.

Vrste termostata

Generalno, termostati se dele na 3 kategorije.

Najosnovniji su ručni termostati. S obzirom da su u pitanju neprogramabilni modeli sva podešavanja moraju se izvršiti ručno. Zbog toga pružaju samo osnovne funkcije. Koriste se za kontrolu vašeg grejanja i hlađenja, kao i za prikaz temperature. 

Iako su najjeftiniji tip termostata, nedostatak napredne funkcionalnosti može otežati održavanje adekvatne energetske efikasnosti. Samim tim se retko sreću u moderno doba.

Programabilni termostati nude mogućnosti programiranja temperature u skladu s dnevnim ili nedeljnim rasporedom. Na primer, možete podesiti nižu temperaturu grejanja tokom noći ili kada niste kod kuće.

Ova automatizuja podešavanja temperature smanjuje potrošnju energije, bez gubitka komfora.

Pametni modeli su najnaprednija vrsta termostata. Putem interneta se povezuju sa aplikacijom na pametnim telefonima. Na taj način omogućavaju daljinsko upravljanje sistemom grejanja i hlađenja.

Pojedini modeli poseduju veštačku inteligenciju koja pruža mogućnost učenja željenje temperature i automatskog prilagođavanja vašim potrebama. Kada prvi put programirate pametni termostat, on će početi da radi kao i svaki drugi programabilni termostat. Međutim, počeće da uči konkretnije obrasce naviknute na vašu upotrebu i u skladu sa tim prilagođavaće svoje postavke.

Prednosti upotrebe termostata

Termostati omogućavaju preciznu kontrolu temperature, što smanjuje nepotrebnu potrošnju energije. Manja potrošnja energije dovodi do smanjenja mesečnih računa za struju ili gas. Dugoročno gledano, termostati predstavljaju isplativu investiciju, koja čuva vaš budžet.

Kako omogućavaju automatsko podešavanje temperature u skladu sa vašim dnevnim rutinama, obezbeđuju komfor u svakom trenutku. Tome doprinosi i velika fleksibilnost u radu. Pomoću termostata možete podesiti različite temperaturne režime za različite zone u kući. Takođe, možete ih koristiti kako za sisteme grejanja, tako i za klimatizaciju.

Još jedna važna karakteristika jeste obezbebeđivanje sigurnosti sistema. Termostati mogu sprečiti pregrevanje ili prekomerno opterećenje sistema, što produžava vek trajanja uređaja za grejanje ili hlađenje. Neki modeli imaju alarme ili obaveštenja za nepravilnosti u radu sistema.

Termostate poslednje generacije svetski poznatih proizvođača možete pronaći u bogatoj ponudi kompanije Gas Lider.

Autor: Velibor Živkov, Foto: Promo

Prethodni tekstKako odabrati pravi sport za rast?
Sledeći tekstWICKED: Kako se obući za premijeru filma