Spomenik prirode „Vinova loza u Zemunu“ jedan je od retkih i očuvanih primeraka ove sorte vinove loze. Čokot vinove loze u Zemunu je sađen, očuvan primerak vrste Vitis vinifera.
U prethodnom periodu, od radova na stablu izvršeno je hemijsko tretiranje i montaža drvene ogradice oko čokota, a zahvaljujući profesoru sa Poljoprivrednog fakulteta i stručno orezivanje loze.
Zadivljujuće je i njeno nesmetano razviće, velika starost i dobra vitalnost u urbanoj sredini. Samim tim, predstavlja značajnu biološku vrednost. Osim toga, svojim izgledom u vegetacijskom periodu oplemenjuje prostor i doprinosi vrednosti ambijenta prostorno kulturno-istorijske celine kojoj i pripada.
Spomenik prirode karakteriše i kulturno-istorijska vrednost
Nalazi se u dvorištu zgrade koja je proglašena za nepokretno kulturno dobro – „Staro jezgro Zemuna“, kao prostorno kulturno – istorijska celina.
Kuća i dvorište u Gospodskoj 4, gde se ovaj čokot nalazi datira iz 1827. godine. Prvenstveno je bila u vlasništvu porodice Puljo, vlasnika prve zemunske štamparije, a kasnije je u ovoj kući bila trgovina na veliko i malo poznate zemunske trgovačke porodice Živanović.
Vinova loza – jedna od najstarijih uzgajanih biljnih kultura
Vitis vinifera (interspecies HybridaVitis rupestris x Vitis lincecumii) – Seibel 1000 (sinonimi: Rozeta, Francuz, Francuska loza).
Vinova loza pripada porodici Vitaceae, grupi biljaka puzavica grmastog oblika, čija visina varira i može dostići preko 15 m. Rasprostranjenost ove vrste je velika, uzgaja se u Evropi, Aziji, Africi, južnoj i severnoj Americi, Australiji, a može se naći čak i u južnim delovima Sibira.
Vinova loza je jedna od najstarijih uzgajanih biljnih kultura. Pouzdano se zna da se loza uzgajala pre 6.000 godina u Egiptu, a na naše terene donose je rimski imperatori. Nakon oslobođenja od Turaka u Srbiji dolazi do intenzivnog razvoja vinogradarstva i ono postaje jedna od najznačajnijih privredna grana.