Kao neko ko voli putovanja, znam koliko frustrirajuće i devastirajuće može biti kada postanete žrtva džeparenja.
Putovanja bi trebalo da budu vreme uživanja u dobroj hrani, piću i pozitivnim vibracijama, a poslednje što želite je da vam novac koji ste štedeli čitave godine bude ukraden u trenu. Kako se zaštititi i gde biti jako oprezan, pročitajte u ovom tekstu!
Evropa
Putovanje po Evropi je sve popularnije jer je to avantura ispunjena drevnom istorijom, zadivljujućom arhitekturom i živopisnom kulturom. Međutim, usred uzbuđenja istraživanja poznatih znamenitosti, postoji i manje glamurozna stvarnost: džeparenje. To je stvarnost sa kojom se suočava mnogo turista, što neke od najomiljenijih destinacija čini pomalo rizičnim.
Sa približavanjem leta, mudro je raspitati se i pripremiti kako biste izbegli džeparenje, ali i biti svesni mesta gde se najčešće ovodešava. Nova istraživanja britanskog sajta za poređenje osiguranja, Quotezone.co.uk, rangirala su deset evropskih zemalja sa najvećim brojem džeparenja. Italija je na vrhu liste sa popularnim turističkim mestima poput Fontane di Trevi kao glavnim žarištima džeparenja. Legendarne atrakcije su često mesta na kojima su turisti ometeni i gde su gužve, što olakšava džeparenje. Francuska je na drugom mestu, sa atrakcijama kao što je Ajfelova kula, dok je Holandija na trećem mestu sa Crvenim fenjerima.
Kompletna lista evropskih zemalja sa najviše incidenata džeparenja uključuje:
Najviše džeparenja u Evropi
- Italija
- Francuska
- Holandija
- Nemačka
- Grčka
- Španija
- Portugal
- Turska
- Irska
- Poljska
Najpoznatija mesta za džeparenje
Svako mesto na kojem ste gost i turista može biti potencijalna opasnost. Nekada je do nas, a najčešće je do onih koji koriste vaše oduševljenje novim starima da vam zagorčaju život a sebi popune novčanik. Ove imate spisak 10 najrizičnijih mesta u Evropi, pa budite dodatno oprezni!
Republika Irska: Guinness Storehouse
Ovo mesto priča o najpoznatijem izvozu Irske, Guinness pivu, od njegovog skromnog početka 1759. do njegovog globalnog priznanja danas.
Guinness je vrsta tamnog piva koje se proizvodi u Dablinu od 1759. godine. Jedan je od najuspešnijih svetskih brendova alkohola, proizveden u skoro 50 zemalja, a dostupan u preko 120. Za početak proizvodnje piva u pivari Sent Džejms Gejt zaslužan je Artur Ginis.
Skladište nije samo Ginisov dom, već i proslava irske kulture, kreativnosti i preduzetništva. Dok uživate u interaktivnim eksponatima i učite o procesu proizvodnje piva, držite svoje lične stvari na sigurnom mestu.
Poljska: Krakovski Rynek Glowny Central Square
Krakovski Rynek Glowny Central Square, ogroman trg od 10 hektara, najveći u bilo kom od srednjovekovnih gradova u Evropi, sadrži Renaissance Cloth Hall iz 16. veka i sjajnu gotičku baziliku Device Marije iz 14. veka.
Živopisni deo grada pun uličnih izvođača i tezgi. Turisti treba da budu svesni svoje okoline dok upijaju istorijsku atmosferu i arhitekturu.
Držanje novčanika i drugih dragocenosti na bezbednom mestu omogućiće vam da se više usredsredite na lepotu poljskog srednjovekovnog trga.
Grčka: Acropoli Museum
Čak i u kulturno bogatom Akropoljskom muzeju u Grčkoj, turisti moraju da paze na svoje stvari. Ovde se nalaze brojna remek dela drevne grčke civilizacije. Izloženo je oko 4.000 eksponata uglavnom iz perioda od VII veka pre nove ere do helenističkog razdoblja. Centralni deo postavke su eksponati iz zlatnog V veka p.n.e.
Dok se divite drevnim artefaktima i zadivljujućoj arhitekturi, držite torbe zatvorene i dragocenosti sakrivene.
Budite na oprezu i pripremite se unapred jer svest o ovome može značajno unaprediti vaše iskustvo, omogućavajući vam da dublje zaronite u istoriju bez brige.
Turska: Sultanahmet District
Sultanahmet District je okrug poznat po tome što se u njemu nalazi upečatljiva Plava džamija iz otomanskog doba sa poznatim minaretima, kao i čuvena džamija Aja Sofija ispunjena mozaicima. Susedni trg Sultanahmet ima park, bašte i fontane, kao i egipatski Teodosijev obelisk i obližnje ruševine stuba Milion iz 4. veka.
Ovaj popularni okrug je pun prodavnica, hotela i tradicionalnih restorana. Gužve i veliki broj turista čini ovo glavnim mestom za džeparoše.
Proaktivni pristup osiguravanju vaših stvari, poput nošenja novčanog pojasa, može učiniti vašu posetu sigurnijom i prijatnijom.
Portugal: Alfama
Alfama je gradska četvrt Lisabona koja je najpre poznata po tome što je najstarija četvrt u gradu. Osim toga, ona je jedina preživela zemljotres iz 1755., pa je slika i prilika toga kako je Lisabon izgledao pre strahote koja je uništila skoro celi grad. U Alfami je većinom živelo siromašnije stanovništvo.
Ovde se beleži sve više džeparenja u poslednje vreme. Uske, krivudave ulice i tradicionalni barovi Fado stvaraju šarmantno, ali haotično okruženje.
Dok istražujete ovaj istorijski deo, držite svoje stvari ispred sebe i na vidiku kako biste sprečili potencijalnu krađu.
Holandija: Red light district
De Valen je srednjovekovno gradsko jezgro preko kog se pružaju kanali i uske uličice pune starinskih barova. U bivšoj, vekovima staroj crkvi Aude, oko koje se nalazi neonski osvetljen kvart crvenih fenjera, danas se održavaju kulturni događaji. Slična je situacija i sa starim berzom od crvene cigle, Bers van Berlage, u kojoj se danas održavaju izložbe i koncerti.
Amsterdamska Crvena četvrt je poznata po noćnom životu i džeparenju. Prometne ulice i gužve mogu biti zanimljivi ali ometajući, čineći turiste lakim metama za krađu. Uvek budite svesni gde su vam dragocenosti, posebno noću, kako biste osigurali sigurnu posetu.
I iskreno, manje alkohola i drugih supstanci koje se obi;no koriste pre odlaska na ovo mesto.
Nemačka: Brandenburška kapija
Brandenburška kapija (nem. Brandenburger Tor) je trijumfalna kapija, simbol Berlina – glavnog grada Nemačke. Smeštena je na Pariskom trgu i jedina je preostala kapija od serije izgrađenih kapija – ulaza u Berlin.
Ikonična znamenitost beleži dosta džepareja!
Dok pravite fotografije i upijate istorijski značaj, ostanite u pripravnosti i drže svoje stvari blizu. Koristite torbe koje se mogu sigurno zatvoriti i možda ih nosite napred kako biste odbili lopove.
Španija: Las Ramblas
La Rambla, poznata i kao Las Rambla je najpozantija ulica u Barseloni. Duga tačno 1,2 km. Prostire se od centralnog gradskog Trga Katalonije (Placa de Catalunia) do Spomenika Kristiforu Kolumbu (Mirador de Colon) i luke Port Vel (Port Vell).
Omiljeno mesto za turiste beleži isti broj džeparenja kao i Nemačka.
Ova živahna zona puna je prodavnica, kafića i izvođača, što pravi velike gužve koje mogu privući džeparoše. Održavajte čvrst stisak na svoje stvari i razmislite o korišćenju torbi ili dodataka protiv krađe.
Francuska: Ajfelov toranj
Jedna od najpopularnijih atrakcija u Parizu, može se videti sa udaljenosti od šezdeset pet kilometara, zahvaljujući osvetlenju sa 20.000 sijalica koje se pale na zalasku sunca.
Na vrhu tornja je muzej sa originalnim dokumentima i crtežima Gustava Ajfela. Od 1993. godine, Ajfelov toranj je postao javno dobro u kome je bilo dozvoljeno fotografisanje tornja u komercijalne svrhe.
Iako simbol romantike i lepote, okolina Ajfelovog tornja beleži značajan broj incidenata džeparenja pa pažljivo kada pravite selfije.
Italija: Fontana di Trevi
Fontana di Trevi je fontana u okrugu Trevi u Rimu. To je jedna od najpoznatijih baroknih skulptura u Rimu, a verovatno i najpoznatija fontana na svetu.
Fontana se nalazi na trgu Piazza di Trevi, a legenda kaže da će se oni koji u njene vode baciti novčići vratiti u Rim.
Fontana di Trevi u Italiji ima visok rizik od džeparenja jer privlači neverovato velike gužve oko fontane ali i restorana u okolini ispred kojih su redovi za ulazak.
Bitni savet KAKO IZBEĆI DŽEPARENJE
Ako planirate putovanje u Evropu ove godine i nameravate da obiđete znamenitosti, možete ostati bezbedni uz nekoliko jednostavnih saveta:
- Ne nosite velike količine novca sa sobom. Čuvajte ih u hotelskom sefu i proverite da li je sef pravilno zaključan. Isto važi i za nakit i skupe gadgete.
- Držite svoje stvari blizu sebe na sigurnom mestu i nemojte držati vredne stvari u džepovima jer će džeparoši to iskoristiti.
- Kada ste na mestima na kojima je gužva, držite torbu ispred tela, ne iza. Kada ne fotografišete, držite ruku preko otvora torbe kako biste osetili ako neko pokuša da dohvati vaše stvari.
- Nikada ne ostavljajte svoje stvari bez nadzora. Na primer, ako ste u restoranu i idete do toaleta, ne ostavljajte svoje stvari na stolu. Ovo važi i za igranje, čak iako je to turistička atrakcija i fenomenalan doživljaj. Osiguravajuće kompanije zahtevaju da putnici preduzimaju ‘razumne mere’ i mogu odbiti zahteve za osiguranje u slučaju krađe ako su stvari ostavljene bez nadzora.
- Džeparoši često pokušavaju da vas ometaju razgovorom dok vas drugi osoba pljačka. Budite pažljivi i obratite pažnju na ono što se dešava oko vas.
- Uložite novac u proizvode koji mogu pomoći da se krećete slobodno. Kaiševi sa skrivenim pregradama za novac, torbe za novac koje se nose oko vrata a ispod majica, torbe sa više zatvaranja….
U poslednje vreme, sa porastom broja turista koji iz Srbije lete u Nicu zbog neverovatno povoljnih cena avio karata, i prirodnih lepota, beleži se i porast naših ljudi koji su opljačkani. Najopasnije mesto je postao, verovali ili ne, aerodrom! Odmah posle njega je tramvaj T2 koji vas sa aerodroma vozi do centra grada. Razlog – naša potreba da uvek uštedimo!
Aparat na početnoj stanici vam nudi kupovinu kartica za prevoz ali morate potrošiti oko 10 eura a cena je 1.80 eura. Deo ekipe koja krade će vam reći da idete samo 2 stanice dok ne dođete do aparata koji je jeftiniji. Vi ćete ući u prevoz, ali ćete stalno gledati oko sebe da ne uđe kontrola, koja je inače česta. Pored vas će biti lepo obučene žene koje će se takođe okretati i napraviti malu gužvu oko kontrolora i dok vi gledate na ulaz, one će vam olakšati novčanik.
Savet – Potošite pare na početnoj stanici i vozite se mirno jer sem što ovde platite više vožnji unapred, razlike u ceni nema, a vi ćete svakako taj prevoz iskoristiti!
Osnivač i izvršni direktor Quotezone.co.uk, Greg Wilson, izjavio je da novo istraživanje pokazuje da su hiljade ljudi prijavile džeparenje dok su uživale u najboljim evropskim turističkim destinacijama. Rekao je: „Krađa se može dogoditi bilo gde, a turistička žarišta su pogodna mesta za kriminalce da ciljuju novčanike turista dok su zauzeti razgledanjem znamenitosti. Ikonične atrakcije kao što su Ajfelova kula u Parizu i Fontana di Trevi u Rimu posebno su popularne među džeparošima jer se mogu neprimetno kretati u velikim gužvama.“
Šta ako se ipak desi?
Ukoliko ste osigurani, neophodno je da dobijete policijski izveštaj o gubitku ili krađi predmeta ako ste postali žrtva džeparenja, jer će to podržati vaš zahtev za osiguranjem. Obavezno dvaput proverite šta jeste, a šta nije pokriveno vašom polisom putnog osiguranja pre nego što krenete ka ovim destinacijama sa visokim rizikom. Većina putnih osiguranja pokriva važne dokumente kao što su pasoši, ali retko pokrivaju ukradeni novac i telefone. Većina pružalaca omogućava putnicima da dodaju dodatke poput osiguranja za gedžete.
Pre puta bliskim osobama ostavite nešto novca za ovakve slučajeve i proverite najbliže lokacije banaka koje rade brzi prenos novca. Novac može stići do vas za samo minut a vi ipak možete da premostite gubitak.
Proverite gde je najbliža ambasada vaše zemlje i kontaktirajte ih u slučaju da nestane bitna dokumentacija, uključujući pasoš.